Melikgazi Buluşma Noktası Yarışmasında Mansiyon!

ETMO ve ARKINOM tarafından, tasarlanan FLANÖR, Kayseri Melikgazi Belediyesi tarafından düzenlenen Buluşma Noktası Fikir yarışmasında Mansiyon ödülü kazandı.

Flanör, var olacağı kentsel boşluk için tasarlanmış, kendi halinde bir kent sakinidir. Özelin zıddıdır, kamusal alanda var olur. Sokaklar, bulvarlar onun evidir. Enerjiyi, tehlikeyi ve tutkuları hisseder. Kentlinin toplumsal anılar yaratmasına yardımcı olur, onları izler.

Kalabalıkla empati halinde bir kent sakini.

Tasarım alanı, tarihsel geçmişi 16. Yüzyıla kadar uzanan Yoğun burç yapısının hemen önünde, bir çok tarihi yapıyı birbirine bağlayan Kültür Rotası üzerindedir. Bu çerçeveden bakıldığında tasarım alanının bir durak noktası olmaktan öte, bir geçiş noktası olacağı göz önünde bulundurulmuş, tasarımın bu geçirgenliğe ve harekete cevap verebilmesi önemli bir unsur olarak değerlendirilmiştir.

Yapı dinamik biçimde tasarlanmıştır. Çelik taşıyıcılar arasında yer alan motorlar ve kontrol mekanizmaları, çelik halatlar ile asılmış olan panelleri yapılacak etkinliklere ve iklim koşullarına göre değiştirmekte, yeni mekanlar meydana getirmektedir.

Buluşma Noktası Mansiyon Ödülü
FLANÖR

Açık hava sineması, festivaller ve pazar kurulması gibi etkinliklere rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek ve kentlinin buluşmasına olanak sağlayacaktır.

Detaylar için: Flanör